Dr.sc. Marija Vučemilo, redovita profesorica Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu napisala je moderan udžbenik iz uzgoja, proizvodnje, zaštite okoliša, dobrobiti životinja i ljudi u raznim sustavima proizvodnje najvažnijih vrsta peradi.
Klinička veterinarska bakteriologija Iako je posljednjih desetljeća otkriveno tek nekoliko novih bakterija važnih u veterinarskoj medicini, učinjeni su veliki pomaci u dijagnostici uvođenjem novih postupaka izdvajanja bakterija, razvoj novijih hranjivih
Udžbenik Osnove razudbe domaćih životinja prvo je djelo koje opisuje ovo područje veterinarske patologije u Republici Hrvatskoj. Zanimljivo je da ova tema nije opisana na sustavan način sve do sada, odnosno od osnutka Zavoda 1920. godine. Predmet Opća i Specijalna veterinarska patologijau u svom praktičnom dijelu obuhvaća i obavljanje razudbi svih vrsta domaćih, divljih i egzotičnih životinja.
Knjiga se zasniva se na veterinarskoj djelatnosti usmjerenoj k očuvanju zdravlja životinja, dok je učinak hranidbe na proizvodne rezultate, smještaj i dobrobit životinja uklopljen u zdravstveno stanje životinja.
Interes za držanje konja u Republici Hrvatskoj svakim danom je sve veći, a osim na ergelama postoji i kod mnogih uzgajivača i držatelja konja u privatnom vlasništvu.
O rasplođivanju kunića, hrčaka i zamorčića u nas se iznimno malo pisalo, štoviše radi se o prvom udžbeniku spomene tematike objavljenom od osnutka Veterinarskoga fakulteta u Zagrebu.
U Republici Hrvatskoj uzgoj ovaca i koza je tradicionalan, posebice u južnim i brdskim područjima. No, još se i danas uzgoj ovaca i koza provodi na tradicionalan način pa je proizvodnja mesa i mlijeka tih životinja i danas nisko i slabo produktivna.
Ovaj udžbenik predviđen je za studente veterinarske medicine u dodiplomskoj nastavi, polaznike stručnih i znanstvenih poslijediplomskih studija (Theriogenologija domaćih životinja, Fiziologija i patologija reprodukcije domaćih životinja), veterinare praktičare i ostale stručnjake koji se bave veterinarskom medicinom.