Ova je knjiga nastavak prije objavljenih knjiga (Psihijatrijska vještačenja – knjiga I – Kazneno pravo iz 2004. godine i Psihijatrijska vještačenja – knjiga II – Građansko pravo iz 2006. godine). Posrijedi je „trilogija“ u kojoj je predstavljeno niz forenzičkopsihijatrijskih ekspertiza izabranih po kriteriju njihove potencijalne edukativne vrijednosti kao modela koji bi mogao biti od pomoći drugim vještacima pri rješavanju identične ili slične problematike.
U ovoj, trećoj, knjizi tematski je objedinjena kaznena i građanska materija, a glavni kriterij za izbor u njoj prezentiranih ekspertiza bili su stvarno novi doprinosi – psihijatrijski i pravni, zatim potencijalna kontroverznost zaključaka koji se u njima nude i argumentacije na kojoj su oni temeljeni, i, nakraju, odgovarajuća prognoza i prijedlozi budućega razvoja na tom posebno složenom i iznimno osjetljivom području suradnje psihijatrije i prava.
Knjiga je podijeljena u dva dijela. U prvom je predstavljena zbirka od 58 ekspertiza, a u drugom dijelu, pod nazivom aktualne teme, nalazimo osam aktualnih forenzičkopsihijatrijskih članaka.
Svaka ekspertiza, odnosno svaki slučaj može se promatrati kao posebno poglavlje ove knjige. Svako poglavlje ima svoj naslov, tako da se čitatelj vrlo brzo može orijentirati na temu koja ga trenutno zanima, proučiti slučaj i, ako je to potrebno, analogno može riješiti svoj slučaj u praksi.
Drugi dio knjige, aktualne teme, ne samo da su aktualne po svojoj sadašnjoj važnosti, nego one svojom aktualnošću ukazuju na probleme i putove daljnjeg razvoja forenzičke psihijatrije, kako na teorijskom, tako i na stručnom, praktičnom planu. One izvrsno dopunjavaju sadržaj i nakane prije predstavljenih ekspertiza, a posebno ih se može povezati s uvodima uz prikaz svakog slučaja (ekspertize).