Sveučilišni udžbenik Psihijatrija potpuno je nova knjiga. On se naslanja i nadograđuje na sve prethodne knjige iz psihijatrije naše Katedre. To su udžbenici Psihijatrija urednika R. Lopašića iz 1965., V. Muačevića i suradnika iz 1995., Lj. Hotujca i suradnika iz 200g. te urednika D. Begića , V Jukića i V. Medved iz 2015.
Zadaću da uredi ovu knjigu dobio je prof. Dražen Begić, pročelnik Katedre za psihijatriju i psihološku medicinu, a svi njezini članovi nastavnici, autori su pojedinih poglavlja. Udžbenik je posvećen našim prethodnicima i učiteljima.
prof. Dražen Begić
Sveučilišni udžbenik Psihijatrija starije dobi na jasan, logičan i pregledan način prikazuje specifičnosti psihijatrijskih kliničkih entiteta u osoba starije životne dobi. Djelo se sastoji od 30 poglavlja, pruža pregled novih spoznaja iz svih bitnih elemenata važnih za psihijatriju starije životne dobi. Udžbenik pruža pregled psihijatrijskih poremećaja u starijoj dobi na konstruktivan, pregledan i zanimljiv način. Edukativno je i važno štivo iz područja psihijatrije za studente medicine, ali i za specijalizante psihijatrije i srodnih struka (obiteljske medicine, gerijatrije, neurologije, hitne medicine...) te studente sestrinjstva.
Ova je knjiga nastavak prije objavljenih knjiga (Psihijatrijska vještačenja – knjiga I – Kazneno pravo iz 2004. godine i Psihijatrijska vještačenja – knjiga II – Građansko pravo iz 2006. godine).
Poznato je, naime, da je psihijatrija kao struka, znanost i medicinska disciplina sve zanimljivija široj (intelektualnoj) javnosti, posebice ako se radi o psihijatrijskim temama koje imaju društvenu konotaciju. A ovdje uvršteni članci imaju takvu konotaciju.
Ova knjiga predstavlja veliki doprinos razumijevanju, ali i poboljšanju komunikacije na više razina. Psihoterapija i neuroznanost na prvi se pogled čine odvojene discipline, no sve više upoznajemo njihovu ne samo povezanost, nego i nerazdvojivost. Koncept psihodinamske psihofarmakoterapije nije novost samo kod nas, nego i u svijetu. Prof. Marčinko, prof. Rudan i suradnici na jedinstven su način povezali na prvi pogled teško povezivo - psihoanalitičke koncepte i brzi razvoj tehnologije koji u naše živote donosi mogućnosti koje su bile nezamislive prije samo desetak godina. Priručnik nam pruža mnogo informacija, od teorijskih koncepata, pa do praktičnih savjeta koje možemo primijeniti u svakodnevnom radu.
Psihoanaliza je ponajprije metoda liječenja mentalnih poremećaja, znanstvena disciplina, a neki je smatraju i umjetnošću. Utemeljio ju je Sigmund Freud, bečki psihijatar (1858.-1939.). Osnovni su joj zadatak i svrha liječenje pacijenata koji pate od psihičkih poremećaja.
Ljubav i mržnja psihodinamski se opserviraju iz pozicije ranog razvoja, kao i aktualnih objektnih odnosa. Pri tome se analiziraju biologijski, psihološki kao i socijalni faktori ljubavi i mržnje. Dan je osvrt i na forenzičke aspekte ljubavi i mržnje, kao i fenomen oprosta.
Autor je u knjizi ponudio izvanredno velik broj relevantnih novih informacija iz područja psihološke medicine, a svako je poglavlje popratio impesivnim brojem najnovijih referenci.
Ovo, peto izdanje je nepromijenjeno u odnosu na četvrto, koje se uvelike razlikovalo od početnoga, prvog izdanja. U četvrtom su izdanju dodana nova poglavlja. Neka su poglavlja znatno promijenjena. Uvršteni su novi entiteti, npr. organski katatoni poremećaj, psihički poremećaji uzrokovani sintetičkim katinonima i kanabinoidima, bihevioralne ovisnosti, poremećaj s uvjerenjem o vlastitom neugodnom mirisu, ruminacijsko-regurgitacijski poremećaj, kompulzivni poremećaj seksualnog ponašanja i dr.