Knjiga „Posao danas – teret ili zadovoljstvo“ druga je u nizu prijevoda s njemačkog jezika izvorne logoterapijske literature u izdanju „Bibliotheca Frankliana“, uz predgovor profesora emeritusa Mire Jakovljevića. Ova vrijedna knjiga donosi sveobuhvatan prikaz izazova suvremenog radnog okruženja, spajajući psihologiju i poslovnu ekonomiju kako bi pružila praktične strategije za očuvanje mentalnog zdravlja i postizanje zadovoljstva na radnom mjestu.
Ovaj su priručnik izradili vrhunski, međunarodno priznati stručnjaci iz Europe, Kanade i SAD-a. On nam pruža integrativnu platformu za različite, komplementarne pristupe.
Smjernice počinju kratkim prikazom prevalencije psihičkih poremećaja u odraslih osoba s intelektualnim teškoćama a potom se razmatraju neka važna načela u procjeni takvih osoba.
Prisilni psihijatrijski tretman jedna je od najkontroverznijih tema, ponajprije na području psihijatrije i prava, ali i na mnogim njihovim graničnim područjima (psihologija, sociologija, etika, politika, filozofija i dr.). U većem broju vlastitih radova posvećenih toj tematici godinama sam iznosio kritičke opservacije o aktualnim teorijskim nacionalnim i međunarodnim raspravama povezanim s tim područjem, a posebno sam se angažirao u kreiranju i implementaciji hrvatskog zakonodavstva u svim njegovim dijelovima u kojima je u manjoj ili većoj mjeri regulirano i to pitanje.
Osnovna zadaća knjige jest ukazati na jedinstvenost i međuovisnost svjesnog, nesvjesnog i stvarnosti u nastajanju raznih poremećaja i u njihovu. Osnovna je pozornost usmjerena na doživljaj, a osnovni tretman na jačanje samopoštovanja.
Drugo izdanje udžbenika, koji je prvi put objavljen 2005., sadrži četiri nova poglavlja: Neurofiziološke osnove psihičkih poremećaja, Psihoterapija psihoza, Socioterapijske metode liječenja i Uloga medicinske sestre u centrima psihijatrije u zajednici.
Na području psihijatrije, znanstveni progres je zadnjih godina značajno proširio dijagnostičke i terapijske mogućnosti. Liječenje u psihijatriji postalo je jedno od najučinkovitijih oblika liječenja u medicini općenito, pa psihijatrija ima sve značajniju ulogu u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Udžbenik pokriva najnovija znanja i vještine liječenja mentalnih poremećaja na način primjeren studentima dodiplomskog studija medicine. Također može poslužiti kao koristan podsjetnik liječnicima obiteljske medicine i specijalistima drugih specijalnos...
U ovom udžbeniku kroz 44 poglavlja na metodički jasan, logičan i pregledan način prikazuju glavni psihički simptomi i psihijatrijski klinički entiteti: od epidemiologije, etiologije, kliničke slike, dijagnoze i diferencijalne dijagnoze.
Udžbenik na sveobuhvatan način prikazuje opću i specijalnu psihopatologiju, a poseban je naglasak stavljen na različite terapijske pristupe (farmakoterapija, psihoterapija, socioterapija i rehabilitacija), koji se primjenjuju u svakodnevnoj kliničkoj praksi.
Istaknuta je uloga i važnost biopsihosocijalnog pristupa bolesniku, uzimajući u obzir i forenzičku praksu, etičke principe, ali i trenutno društveno stanje koje uključuje ulogu kulturalnih, etičkih i rodnih čimbenika.
Udžbenik spada u bazičnu psihijatrijsku literaturu i predstavlja osnovno i važno štivo iz područja psihijatrije.
Prati važeće klasifikacijske sustave (MKB - 11 i DSM - 5).
Sveučilišni udžbenik Psihijatrija potpuno je nova knjiga. On se naslanja i nadograđuje na sve prethodne knjige iz psihijatrije naše Katedre. To su udžbenici Psihijatrija urednika R. Lopašića iz 1965., V. Muačevića i suradnika iz 1995., Lj. Hotujca i suradnika iz 200g. te urednika D. Begića , V Jukića i V. Medved iz 2015.
Zadaću da uredi ovu knjigu dobio je prof. Dražen Begić, pročelnik Katedre za psihijatriju i psihološku medicinu, a svi njezini članovi nastavnici, autori su pojedinih poglavlja. Udžbenik je posvećen našim prethodnicima i učiteljima.
prof. Dražen Begić