Ova je knjiga sveobuhvatni prikaz poremećaja ličnosti, monografija koja poremećaje ličnosti pokazuje kao kliničke entitete „ravnopravne“ drugim psihijatrijskim poremećajima.
U ovoj se knjizi poremećajima ličnosti pristupa na uobičajeni „medicinski“ način. Prikazuje se njihova epidemiologija, etiologija, klinička slika, dijagnoza i diferencijalna dijagnoza te suvremeni pristup u liječenju (koje obuhvaća psihoterapiju ali i farmakoterapiju), dominira psihodramski pristup, uz uvažavanje i drugih integrativnijih modela, prije svega koncepta mentalizacije.
Knjiga se sastoji od 8 poglavlja. Najprije su opisani načini postavljanja dijagnoze poremećaja ličnosti s posebnim osvrtom na DSM-5 klasifikaciju. Prikazana je terapija, prognostički čimbenici i ishod te je ukazano na mijenjanje paradigme o ovim poremećajima kao nelječivima. Poremećaji ličnosti su prikazani kroz 7 perspektiva: perspektiva bolesti, dimenzionalna, kognitivna, bihevioralna, narativna, spiritualna i sistematska perspektiva. Opisan je i doprinos Heinza Kohuta kroz self-psihologiju i zrcalni transfer u razumijevanju psihopatoloških zbivanja, prije svega narcističnoga poremećaja ličnosti.
Knjiga je značajan napredak u pristupu poremećajima ličnosti u hrvatskoj psihijatrijskoj publicistici. Ona je značajna kao udžbenik, iz kojega će o ovome području moći učiti studenti poslijediplomskih studija i specijalizanti psihijatrije i kliničke psihologije, kao priručnik i kao repetitorij znanja iz ovog područja, ali prije svega ima ulogu u demistifikaciji poremećaja ličnosti.