Udžbenik je oblikom i metodički prilagođen edukacijskoj svrsi. U uvodu se daje jasan opis namjere i rasporeda gradiva. Nakon uvodnog djela slijedi poglavlje u kojemu su sadržana temeljna znanja o anatomiji i fiziologiji organa vida, slijedi dio knjige koji se bavi kliničkom, funkcionalnom, kao i ostalim dijagnostičkim pretragama oka, a potom se pristupa svakoj pojedinačnoj strukturi oka. Najprije se obrađuje zaštitni aparat oka (orbita, vjeđe, suzni aparat, spojnica), a potom rožnica s bjeloočnicom, mrežnicom, lećom i vidnim živcem.
Na kraju knjige obrađeno je poglavlje koje se tiče poremećaja motiliteta sa strabizmom te očna traumatologija. Imajući u vidu da se pretežni dio autora uglavnom koristio najnovijim publiciranim radovima u relevantnim časopisima iz oftalmologije, udžbenik se može smatrati suvremenim.
Gledajući djelo u cijelosti, sadržajno, grafički i dizajnom, može se uspoređivati sa sličnim udžbenicima iz oftalmologije koji su izdani kod nas i u inozemstvu.
Djelo je pisano pregledno i jasno u jezičnom smislu, a korištena terminologija i mjerne jedinice u cijelosti su usklađene s postojećom praksom i propisima. Studenti medicine i studenti dentalne medicine, kao i liječnici opće prakse dobili su ovom knjigom moderna saznanja o kliničkoj slici, liječenju, dijagnostici oftalmoloških bolesti, prilagođena potrebi njihovih interesa.
Unatoč činjenici da je knjigu pisalo više autora, tekstovi su usklađeni tako da ona djeluje kao cjelina. Knjiga je rađena na dobrim tradicijama naše oftalmološke škole, prilagođena je nastavnom programu prema modernim koncepcijama koje vladaju u oftalmologiji posljednih godina.
Udžbenik će zacijelo unaprijediti sveučilišnu nastavu iz oftalmologije u Hrvatskoj.
Autor/i: Zdravko Mandić i suradnici