Tekst knjige sadrži niz znanstvenih radova sa skupa posvećenoga profesoru Stjepanu Betlheimu i profesorici Duški Blažević održanog u HAZU u travnju ove godine. Cilj knjige je prikazati suvremene spoznaje o porijeklu nasilnosti i nasilja temeljene na psihodinamskom razumijevanju te nalazima kognitivne znanosti i neurobiologije.
16,72€
15,05€
Tekst knjige sadrži niz znanstvenih radova sa skupa posvećenoga profesoru Stjepanu Betlheimu i profesorici Duški Blažević održanog u HAZU u travnju ove godine.
Cilj knjige je prikazati suvremene spoznaje o porijeklu nasilnosti i nasilja temeljene na psihodinamskom razumijevanju te nalazima kognitivne znanosti i neurobiologije. Iako suvremene klasifikacije nasilje ne označavaju jednim dijagnostičkim entitetom, nego se sklonost nasilju spominje u nekoliko psihičkih poremećaja, deset je autora (redom iskusnih psihijatara, psihodinamskoga i integrativnoga usmjerenja) u tome cilju i uspjelo. Oni su prikazali psihičku traumu (ne samo u pojedinca) i njezine dugotrajne posljedice. Svrha je, dakle, knjige osvijestiti nasilje kao rastući medicinski problem, analizirati najvažnije psihodinamske koncepte nasilja te dati poveznicu sa socijalnim kontekstom. Knjiga se kroz ponuđene iznimno zanimljive priloge bavi fenomenologijom i izvorima agresivnosti, mržnje i nasilja. Posvećena je „demonima“ s kojima se borimo u svakodnevnici u svjetlu naše naravi i nedavne prošlosti nadograđene na boli i psihičke traume prethodnih generacija koji su dijelovi naše osobne i opće povijesti. Ponuđeni su i razrađeni modeli razvoja dijaloga kao mogućnost uspješnog izlaza iz začaranoga kruga.
Ono što ovu knjigu čini posebno važnom jest multidisciplinarnost u pristupu (što će je u konačnici dovesti i do šire čitalačke publike) i učiniti nezaobilaznom u svakom daljnjem razmatranju problema nasilja.
Knjiga je namijenjena specijalistima i specijalizantima psihijatrije, obiteljske, školske medicine i javnog zdravstva, liječnicima drugih specijalnosti, psiholozima, socijalnim radnicima, socijalnim pedagozima, rehabilitatorima, logopedima, školskim pedagozima, pravnicima kao i svima drugim zainteresiranim za ovu temu.
Autor/i: Vlasta Rudan, Darko Marčinko