Bez znanja o svojoj bolesti, o tomu kako živjeti s njome, što činiti, kako se liječiti; bez svijesti o rizicima i opasnostima koje ona nosi, nema govora o uspješnom liječenju.
Ova je knjiga stihova dnevnik jedne zanosne žene, ispovijed koja ne prestaje nikada. Njezine su riječi melem za rane, ona zna kleknuti kada treba i raspustiti svoje kose skrušene pokajnice, ona je ponosni klik ljubavi koja uvijek pobjeđuje.
Nekoć nas je bilo pet Ovidijevih knjiga; sada su nas ostale tri: tako se piscu svidjelo. Ako tebi, kada nas pročitaš, ne bude nikakva užitka, trud će biti lakši s dvije knjige manje.
Ova knjiga ponudila je stručne i znanstvene spoznaje psihologije kao struke u formi vodiča za bolje samorazumijevanje doživljavanja i ponašanja. Razumjeti vlastito (i tuđe) doživljavanje i ponašanje ključno je kako bismo prepoznali i odstupanja od uobičajenog, rekli bismo normalnog funkcioniranja, i u skladu s time poduzeti odgovarajuće korake kako bismo spriječili (ili barem ublažili) možebitne psihičke (mentalne) teškoće, pa i bolesti.
Kad je u pitanju naše zdravlje, mnogi su od nas odrasli sa stavom “popravi ga”. Ne brinemo se o njemu sve dok nešto ne pođe ukrivo – razvije se neka bolest – i tada odlazimo liječniku da to popravi. Takva su vremena u nestajanju. Kako se troškovi zdravstvene skrbi povećavaju, veća je i odgovornost svakoga od nas da budemo zdravi i spriječimo bolest.
Trideset humorističnih priča na 640 stranica pokriva sve dijelove medicine, od toga kako mladež donosi odluku o studiju, preko istraživačkih pustolovina do financiranja u zdravstvu, različitih bolesti i smrti.
Zbirka "Među perunikama" sastoji se od četrnaest kraćih priča: neke su bajke, neke mitovi, neke crtice, a neke lirske minijature koje samo prozni oblik dijeli od lirske poezije. snažne poru
Kao da se jedna drevna grčka poslovica potvrđuje i na ovoj knjizi. Kaže se: velika knjiga, veliko zlo. Naime, koliko god je Metafizika velika knjiga, ona je i takvo zlo, i to barem dvjema stranama: čitateljima izvornika i prevoditeljima. A ne bilo da bi takva bila i čitateljstvu prethodnoga prijevoda! U čemu je ta veličina koja je veliko zlo?
Ona zacijelo nije u broju stranica, niti riječi, jer oko tri stotine stranica knjige, s ukupnim brojem od nekih devedeset tisuća riječi, i nije neka knjižurina. Takav brojidbeni ili tvarni podatak, bio manji ili veći, ne otkriva ništa bitno ni o veličini ni o teškoći dotične knjige, budući da te i nisu aristotelovskoj "kolikoći" nego u "kakvoći".
"Mi Hrvati" je knjiga koja kroz opis Hrvata, njihovih vrlina i mana, opisuje stoljetnu čežnju za samostalnom i slobodnom državom. Matko Marušić, znanstvenik i književnik, pripovjeda kroz iskustva svoga života i života svoje obitelji i poznanika, o životu hrvatskih domoljuba i vjernika od vremena socijalističke Jugoslavije do danas.
Svijet mikroba rijetko je pjesnički interpretiran, premda je njegova stvarnost na različite načine opisana u literaturi. Iz pera pisca i putem umjetničkih slika iz povjesti otkrića mikroba naslućujemo njihovo postojanje u vremenu prije nego što ih je dokumentacija crtežom afirmirala kao biološku stvarnost. Zahvaljujući toj smjelosti slikovne dokumentacije, koja je nicala iz njihove mašte, danas uviđamo da su blisko predočavali oblike mikroba i tajnosti njihova života.