Priče su to iz života 12 osoba oboljelih od demencije te njihovih članova obitelji i njegovatelja, iz različitih situacija, praćene ilustracijama mladog akademskog kipara Vlatka Šaguda koji je podijelio i vlastito iskustvo s Alzheimerovom bolešću svog djeda. Kroz priče se povlače vodeći simptomi bolesti kao što su zaboravljanje nedavnih događaja, dezorjentiranost u vremenu i prostoru, sumnjičavost, gubljenje stvari, neprepoznavanjebližnjih, sklonost lutanju i dr.
Pričanje o svakodnevici, pričanje koje skriva osjećaj propadanja i gubitka, pričanje svakodnevnog, onog koje se obrušava na tijelo, otkriće vlastitih moći i snage da se bizarno i bolno učini dijelom poznatog iskustva - samo su neke od mogućih oznaka romana Diane Herak AMERIČKI KUK.
Eee ... da je svima doživjeti babinu traversu! Kakav osjećaj ljubavi, zaštite, nježnosti! Čim zađemo u svijet toplih boja koji nam nudi zbirka pjesama i igrokaza Luce Đurišić zamišljamo lik dobročudne starice koja daruje i štiti djecu: postaje lik iz bajke za djecu ili arhetipski mitski lik za odrasle. Doživljaji su "pokupili vrhnje", ali ubrzo slijede i razumske konotacije.
The Bible is the most translated and the most widely read book of all seasons. For some it is a literary work, but for some it is a chronicle of past times. For believers, whether Jews or Christians, the Bible is Gods massage to the people, through which one can understand the correlation between God and man, and the meaning of human existence.
Ova knjiga može i treba biti inspirativna za daljnja produbljivanja i proširivanja ove prevažne teme koja se tiče jednako vjernika i antropologa, medicinara i humanista, povjesničara umjetnosti i duhovnika.
"Slike Marine De Zan se ne prave od stvarnosti, nego se stvarnost pravi od tih slika ... ali to je paralelna stvarnost ... ona je jednako uvjerljiva i ujedno gotovo nestvarna ... kao i istina na kojoj počiva ovaj naš svijet."
U tkivu De Zanove poezije isprepliću se činjenice iz svakodnevice pa uslijedi pomak u fantazmagorijsko i čak metapsihološko, što daje novu dimenziju mentalizacije, neviđenu u hrvatskoj poeziji."
Put prema ozdravljenju i zdravlju težak je i naporan, zahtijeva usredotočenost cijelim bićem na pozitivan put, intelektom i duhom, tjelesnom pripremom, čistoćom organizma iznutra i izvana.
Voda je izvor života. Ljudski su bivci od pamtivjeka nicali i živjeli uz vodu. Od pamtivjeka gradili su se domovi i nastanjivalo se uz vode. Rijeka Vrljika protječe kroz široko polje hraneći životnim sokovima okolni krški krajolik. Sa sjeverne se strane, uz polje, postupno izdižu krševiti obronci na kojima se smjestio Grad. Ovako knjigu započinje naš autor dr. Josip Bago. Događaji i osobe u ovoj knjizi dijelom su istiniti, a dijelom su nadopričani prema obiteljskim i drugim pričama.