Drugo izdanje udžbenika koji sada nosi naslov Klinička kemija i molekularna dijagnostika u kliničkoj praksi podvrgnuto je temeljnim promjenama u kojemu su autori - nastavnici Medicinskog te Farmaceutsko-biokemijskog, Stomatološkog i Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta i specijalisti /subspecijalisti medicine, medicinske biokemije, laboratorijski eksperti i znanstvenici, iskusni stručnjaci u kliničkoj i laboratorijskoj praksi napisali racionalni pristup kliničkoj kemiji, biokemiji i molekularnoj dijagnostici u 12 glavnih dijelova: 1. Molekularna dijagnostika, klinička kemija i laboratorijska medicina; 2. Laboratorijska dijagnostika najčešćih bolesti metabolizma, kardioloških i neuroloških poremećaja; 3. Odabrana poglavlja iz molekularne dijagnostike neuroloških i psihijatrijskih poremećaja; 4. Laboratorijska dijagnostika imunoloških i plućnih bolesti; 5. Laboratorijska dijagnostika bolesti bubrega; 6. Laboratorijska dijagnostika bolesti jetre i gušterače; 7. Odabrana poglavlja iz laboratorijske endokrinologije; 8. Odabrana poglavlja iz onkologije solidnih tumora i laboratorijska dijagnostika; 9. Laboratorijska dijagnostika hematoloških bolesti i poremećaja hemostaze; 10. Laboratorijska dijagnostika psihijatrijskih poremećaja; 11. Laboratorijska toksikologija, farmakologija i prehrana; 12. Laboratorijska medicina – odabrani primjeri laboratorijskih nalaza.
Klinička važnost kliničke biokemije i laboratorijske medicine prikazana u svim poglavljima vodi u smjeru racionalnog i optimalnog korištenja laboratorijskih pretraga za vitalne funkcije i stanja organskih sustava suvremenim pristupom dijagnostici. Prikazana je vrijednost i domet laboratorijskog nalaza koji se temelji na dobrom poznavanju kliničkih, predanalitičkih i analitičkih aspekata iz svakodnevne dugogodišnje prakse, a knjiga može također nadopuniti znanja u svim granama kliničke medicine.
Ravnopravno mjesto u knjizi je našla i molekularna dijagnostika koja je ušla u sve grane medicine od monogenskih, multifaktorskih, onkoloških te virusnih bolesti uključujući preventivnu, prediktivnu i personaliziranu medicinu, te prikazuje najnovije relevantne pomake znanja i tehnologije u laboratorijskoj dijagnostici i kliničkoj praksi.
Poglavlja iz statističke obrade podataka trebaju pomoći mladim liječnicima, istraživačima i laboratorijskim stručnjacima, potaknuti ih na prikupljanje, obradu te publiciranje rezultata temeljenih na znanstvenim metodama, što znači na suradnju koja će omogućiti objektivnu predikciju rizika kliničkih entiteta.
Poglavlje laboratorijske toksikologije, farmakologije i prehrane daje pregled o najnovijim dostignućima o laboratorijskoj dijagnostici akutnog otrovanja, imunosupresivnim lijekovima u bolesnika s transplantatom, obradi bolesnika s alergijama na lijekove, ljudskim imunoglobulinima kao biološkom lijeku, prehrani i personaliziranom liječenju. Poglavlje mikotoksikoze u ljudi i biljezi izloženosti mikotoksinima je prikaz bolesti koje se povezuju s izloženošću mikotoksinima.
Ovaj udžbenik je nastao iz ukupnosti sadašnjeg znanja i svakodnevne kliničke i laboratorijske prakse, a namijenjen je studentima medicine i ostalih biomedicinskih znanosti sa svrhom razumijevanja povezanosti kliničke kemije i molekularne dijagnostike sa zdravljem i bolesti. U skladu sa sadašnjim znanstvenim dostignućima genomike, proteomike, metabolomike, nutrigenomike i medicinske etike postoji potreba za većom zastupljenošću kliničke kemije, molekularne dijagnostike i laboratorijske medicine u edukaciji. Knjiga će biti vrlo korisna u praksi specijalizantima a i specijalistima svih kliničkih struka.
Autor/i: Jadranka Sertić i suradnici
ISSUUlink: http://issuu.com/medicinskanaklada/docs/klinicka_kemija_i_molekularna_dijag