Halucinacije kao fenomen predmet su interesa od davnina. Mogućnost percepcije utječe i na mogućnost pogrješne percepcije. Jedna od najjednostavnijih činjenica vezanih za halucinacije je upravo ona koju je i najteže shvatiti, a to je da je bolesniku ono što doktor naziva halucinacijom normalno senzoričko iskustvo.
Što se događa u mozgu kad ljudi vide stvari koje drugi ne vide ili čuju glasove kad nitko ne govori? Koji su neurotransmitori uključeni u takva iskustva? Koji dio mozga posreduje doživljaj halucinacija? Koji još čimbenici u ljudskom životu mogu dovesti do pojave halucinacija? Ova i slična pitanja neminovno se nameću svakom kliničaru pri radu s osobama koje proživljavaju halucinatorna iskustva. To su i pitanja na koja je autorica pokušala dati trenutno dostupan odgovor. Ova knjiga predstavlja pregled dosadašnjih spoznaja o halucinacijama. Pregled započinje povijesnim tehnikama, različitim definicijama halucinacija, zatim slijede opisi utjecaja kulturalnih i socijalnih faktora na halucinacije, a opisan je i mogući međuodnos emocija i halucinacija, pojavnost halucinacija u psihijatrijskim i neurološkim bolestima, ali i pojavnost halucinacija u tzv. zdravih pojedinaca. Izneseni su i rezultati različitih biološki orijentiranih istraživanja. U knjizi su također opisane i dostupne tehnike koje se koriste u liječenju ovoga fenomena.
Knjiga je namijenjena studentima medicine, specijalizantima psihijatrije, psihijatrima i svima onima koji žele saznati više o zanimljivom i intrigantnom području halucinacija kao psihopatološkog fenomena odnosno mogućeg ljudskog iskustva.
Autor/i: Dunja Degmečić