Tematika obrađena u ovom štivu izvorna je i jedinstvena na našim prostorima, a prijeko potrebna, između ostalog, zbog sve više dobi u kojoj se žene odlučuju na trudnoću, opterećene brojnim komorbiditetima. Radi se o izvornom i orginalnom znanstvenom djelu, koje je u drugom izdanju obogaćeno novim spoznajama, tematskim dodatcima i literaturnim navodima. Sjajne ilustracije i fotografije vode nas kroz štivo, pokazujući kako se izvode određeni postupci važni u dijagnostičkom i terapijskom smislu. Ova je knjiga plod višedesetljetnog skupljanja znanja, promišljanja, rada na sebi i usvajanja novih vještina, učenja i, najvažnije od svega, rada s trudnicama, rodiljama i babinjačama. Ovaj sjajni, sveobuhvatni priručnik trebao bi biti neizostavno štivo svakome tko se bavi fizioterapijom u trudnoći i poslije porođaja.
Knjiga je namijenjena ne samo za medicinsko osoblje koje je uključeno u sam proces fizioterapije tijekom trudnoće, nego i sve one koji se bave općenito perinatalnom skrbi, a to su od specijalista ginekologije i opstetricije te primalja i oni koji se bave medicinskom skrbi općenito, dakle liječnika opće medicine i drugog medicinskog osoblja općenito.
Perinatologija i ginekologija specifične su struke iz kojih u svijetu i u Hrvatskoj proizlazi velik broj sudskih parnica i medijacija sa značajnom nemedicinskom, socijalnom, emotivnom i medijskom refleksijom.
Ovaj udžbenik za visoke zdravstvene studije je izravni doprinos upražnjenom mjestu medicinske publicistike iz ginekologije i porodništva za visoke zdravstvene studije.
Ova knjiga obrađuje teme koje su važan i u nas neopravdano zapostavljen dio struke: infekcije u ginekologiji i perinatologiji. Potreba za pisanjem ovakve knjige nametnula se zbog činjenice da na hrvatskom jeziku nikada nije postojao opširniji tekst na ovu temu.
Knjiga Intrapartalni nadzor je kompletno i kompaktno štivo koje uspješno objedinjuje najnovija znanja i smjernice iz područja opstetricije, temeljena na recentnoj literaturi, uključujući i vlastita istraživanja.
Ovom je knjigom dr. Rajko Fureš nepravedno zaboravljenog varaždinskog liječnika 18. stoljeća Ivana Krstitelja Lalanguea iznova otkrio, u isti mah i habilitirao, pokazujući njegovu vrijednost na području medicine u Hrvatskoj 18. stoljeća, u primaljstvu i porodništvu, njegovo djelovanje u kontekstu prosvjetiteljskoga okruženja i slobodnozidarskoga djelovanja u Habsburškoj Monarhiji.
Svjedoci smo porasta broja žena s citološkim abnormalnostima vrata maternice i rastučih potreba za kolposkopijom i izučenim kolposkopičarima. Potreba za izučenim kolposkopičarima izvire iz ranijih, dobro dokumentiranih istraživanja koja pokazuju da bismo u hrvatskoj populaciji žena, u slučaju potpune pokrivenosti citološkim probirom i očekivanih 7 % abnormalnih citoloških rezultata, morali učiniti približno 13 580 kolposkopija godišnje, što je velika obveza za nešto više od 600 ginekologa u Hrvatskoj.