Ovo je knjiga izlaganja s I.-XI. proljetnoga bioetičkog simpozija Hrvatskoga liječničkog zbora i predstavlja zbir tema koje su objavljivane u pojedinačnim zbornicima u razdoblju 2001.-2011. godine, tijekom održavanja pojedinoga simpozija.
Na inicijativu Udruge medicinskih sestara i tehničara u gastroenterologiji i endoskopiji Hrvatske, temeljni nacionalni vodič za dezinfekciju, sterilizaciju te skladištenje fleksibilnih endosopa i endoskopskog pribora izrađen je s nakanom razvijanja potrebnih vještina u polaznika koji praktično rade ili će raditi u endoskopskim dvoranama.
Epidemiologija je primijenjena medicinska znanost koja se bavi istraživanjem zdravlja i bolesti. Cilj ove knjige je predstaviti epidemiologiju, njezinu svrhu te mnogobrojne zadatke i izazove s kojima se epidemiolozi susreću.
Kronične nezarazne bolesti (KNB) danas su u većini zemalja svijeta značajni zdravstveni problemi. Demografska kretanja s rastućim brojem starijih osoba i suvremeni način života obilježen globalizacijom, urbanizacijom, automatizacijom radnih procesa, kompjutorizacijom, sedentarnim načinom života sa sve manje fizičkog opterećenja, pridonijeli su posljednjih desetljeća značajnom porastu KNB-a.
U ovom su udžbeniku obrađene sljedeće teme:
• Bolesti koje se prenose putem dišnog sustava
• Bolesti koje se prenose putem probavnog sustava
• Bolesti koje se prenose kontaktom
• Bolesti koje se prenose vektorima
• Zoonoze
...
"Ovaj se udžbenik bavi predmetom za kojega već dugo nema odgovarajuće literature u Hrvatskoj i u zemljama šire regije. Namijenjen je studentima sestrinstva, medicinskim sestrama, ali i svim drugim stručnjacima koji se bave sestrinstvom i etičkim pitanjima sestrinske profesije.
Knjiga Higijena i epidemiologija podijeljena je u dva dijela: higijenu i epidemiologiju - nadamo se da će Vam dati dovoljno znanja i informacija na prihvatljiv i zanimljiv način o nespornoj povezanosti životnoga (i radnoga)okoliša te pojave bolesti u ljudi.
Područje djelovanja javnog zdravstva vrlo je široko i unutar te djelatnosti mogu se naći stručnjaci različitih medicinskih profila, ali i oni koji nemaju temeljnu medicinsku edukaciju, a čije je područje dijelovanja javno zdravstvo (multidisciplinarnost i interdisciplinarnost javnog zdravstva).
Na početku se govori o pojmu i konceptu javnoga zdravstva, definiciji, ciljevima i novim područjima interesa javnoga zdravstva. Slijedi poglavlje o zdravlju i mjerilima zdravlja, što je otklon od uobičajenoga pristupa koji ima klinička medicina koja govori o bolesti i mjerilima bolesti. Zanimljivo je područje ocjene zdravstvenog stanja u kojemu su obrađeni razlozi, pokazatelji i postupak ocjene toga stanja.
Osobit značaj u području javnog zdravstva ima zdravstvena zaštita (načela, ciljevi, razine i mjere) pa je taj segment obrađen u posebnom poglavlju. Slijedi poglavlje o ustroju javnog zdravstva u Hrvatskoj. U vezi s tim obrađene su i javnozdravstvene intervecije. U cilju procjena značaja pojedine aktivnosti prikazani su javnozdravstveni prioriteti u Hrvatskoj: ističu se kardiovaskularne bolesti, zloćudne bolesti, šećerne bolesti, zarazne bolesti, ozljede i dr.
Nema liječnika bilo koje specijalnosti koji se nije susreo s važnim i nerijetko izrazito složenim pitanjima odnosa bolesti i radnih mogućnosti oboljele osobe.