O debljini govore svi, "od običnih malih ljudi" do vrhunskih svjetskih znanstvenika, tražeći odgovor na pitanje možemo li zaustaviti epidemiju debljine koja je zavladala svijetom.
O debljini govore svi, "od običnih malih ljudi" do vrhunskih svjetskih znanstvenika, tražeći odgovor na pitanje možemo li zaustaviti epidemiju debljine koja je zavladala svijetom. Hrvatska nije iznimka, a debljina je čimbenik rizika za mnoge bolesti koje predstavljaju potencijalnu opasnost tijekom cijelog života. Primjerice, preuhranjeni, a osobito debeli, imaju povećan rizik za razvoj povišenog krvnog tlaka, šećerne bolesti, mnogih drugih metaboličkih bolesti, a i velik broj malignih bolesti češće je prisutan u pretilih osoba.
Upravo zato u ovoj knjizi progovaramo o debljini na širok, sveobuhvatan način, dotičući se u prvim poglavljima epidemiologije i strategije prevencije debljine da bismo u poglavljima koja slijede govorili o patofiziologiji, metabolizmu, genetičkoj i endokrinološkoj podlozi pretilosti. Središnji dio knjige odnosi se na klinički pristup koji povezuje debljinu s gotovo svim organskim sustavima i ističe multidiscipliniran pristup tom problemu.
Slijede poglavlja koje se odnose na debljinu u različitim fazama života, od trudnoće, dakle početka života, do debljine u starijoj dobi. Posebno je izdvojena dijagnostika, odnosno dijagnostički postupci koji se provode u dijagnosticiranju debljine. Završni dio knjige ispunjen je poglavljima koja se odnose na terapiju bolesnika, počevši od prehrane i tjelovježbe, a završavajući barijatrijskom kirurgijom i novim pristupima liječenju debljine.
Svi mi koji smo pisali ovu knjigu nadamo se da postoji bolji put, onaj dugovječnosti i zdravlja, kojeg slijede mnogi koji žive drugačijim životom i promišljaju o vrijednostima koje će im omogućiti da žive dulje, bolje i sadržajnije, sa strašću, energijom, ljubavlju i optimizmom.
Autor/i: Davor Štimac i suradnici
Podnaslov: Klinički pristup